top of page

Kendine hediye: Öz Disiplin


Hayatımız boyunca sürekli birşeyler planlıyoruz. İş çıkışı markete uğramam lazım, yarın şu raporu göndereceğim, kendime hobi bulmalıyım, bu ay 3 kilo versem süper olucak, geçen gün geri dönemediğim arkadaşımı aramalıyım vs vs. Bu planların kimisi gündelik işleri kapsarken, kimisi de yaşamsal kararlarımızı etkileyecek şekilde kafamızda yer etmekte. Buraya kadar herşey normal, herkes plan yapar tabi ki.


Peki bu irili ufaklı planların ne kadarını uygulayabiliyoruz? İstikrar ve iradenin getirdiği başarıyı ıskalayanlarda olmayan bir şey var "Öz Disiplin".


Öz disiplin; kişinin iradesine hakim şekilde istediği her ne ise onu istikrarlı şekilde süredürebilmesine olanak sağlar. Başarı da genellikle bu sürecin getirisi olarak kendiliğinden gelir.


Yeni bir yıla girmek üzereyken herkesin yapılacaklar listeleri mevcut. Daha çok kitap okumak, spor yapmak, sosyalleşmek, işinde değişiklik yapmak vs. yıl sonunda elimizdeki listeye baktığımızda bir çoğunu yine yapamadığımızı farkettiğimiz bu maddeleri hayatımıza geçirebilmek için ufak ama etkili bir kaç öneri sunmak istiyorum.


Daha çok kitap mı okumak istiyorsunuz? Çok güzel bir şey tabi ki çoğu insan istiyor! Ama bir türlü başlanamayan başlansa da bitemeyen kitaplar raflarınızda duruyor mu sizin de? O halde daha çok kitap okumayı hedef olarak koymayın. Yerine her gün 5 sayfa kitap okumak hedefi koyun. Çok mu geldi, o halde her gün 1 sayfa kitap okumak hedefiniz olsun. Spor yapmak hedefinizi de rafa kaldırın. Yerine her gün 10 dakika egzersiz hedefi koyun, asansöre binmeme hedefi ekleyin yahut eve bir durak öncesinde inip yürüme hedefi ekleyin. Tüm bunlar sizin küçük başarılarınız olarak farkında olmadan bir şeyi tetikleyecek "Öz disiplin!". Kendinize koyduğunuz küçük hedefleri ritüel haline getirebilirseniz, bunlar sizi disipline edecek rutinlere dönüşecek. Bu rutinler de uzun vadede yapmak istediklerinize ulaşmanızı kolaylaştıracak. Kitap okumak isterken elinize hiç kitap alamamanız mı sizi motive eder yoksa her gün 1 sayfa dahi olsa okudukça o günkü hedefinizi yapmış olmanın verdiği haz mı?


Hazır yeni sene geliyorken, gelin kendinize güzel bir hediye verin ve Öz disiplin hediye edin. Bu hediyenin hediye paketini de rutin ve ritüeller oluşturacak bunu da unutmayın.

Herkese isteklerine ulaşabilen insan motivasyonu diliyorum!

İyi seneler :)


Ebru Keser Kayrak
22 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Σχόλια


bottom of page