top of page

SON ENERJİ EMİCİ


Tam motive olayım diyorum karşımda bezgin suratıyla o işler öyle kolay değil diyen bir tip! Size de tanıdık geldi mi yüzü?

Malumunuz iş yeri denilen toplu mecralarda bin bir farklı hayatlar yaşayan, hayata birbirinden farklı bakan insanlar mevcut. Siz belki de hayata pozitif yaklaşımla bakabilmeyi çözmüş, kafasını mümkün mertebe temiz ve rahat tutmak isteyen biri olabilirsiniz ancak karşınızda oturan kişi mütemadiyen söyleniyor. Yaptığı işten memnun değil söyleniyor. Şirket politikalarından memnun değil söyleniyor. Maaşından memnun değil yine söyleniyor. Öğlen yediği yemekten memnun kalmamış söyleniyor. Hatta laf aramızda siz ortamda yokken sizinle ilgili dahi söyleniyor.


İş hayatının bir cilvesi de özel hayatınıza asla sokmayacağınız kişilerle sizi omuz omuza çalıştırması olabiliyor maalesef :)


İşte bu enerji emicilerin, sizi güne başlatan o minik kıvılcımınızı söndürerek amacına ulaşmasına fırsat vermeyin sevgili ışıldayan beyaz yakalılar!


Öncelikle çevrenizdeki bu tipleri iyi tanıyın. Sizi kendi negatifliklerinin içine çekmek isterler. Şikayet ettikleri konularda size de söz hakkı tanıyarak sizi konuya dahil etmeye çalışırlar. Başta bu kişileri haklı bulduğunuz için yahut nezaketinizden bu kişiyle aynı pencereden bakmaya çalışırsınız. Bir müddet sonra siz de o şikayet eden kişiye dönüşüp kara deliğe çekilmiş olacaksınız. İlginçtir ki o enerji emici arkadaş kendine başka şikayet edecek bir konu çoktan bulmuştur ve sizin demotive olmanız hiç umrunda değildir.


Peki ne yapacağız?


Bu memnuniyetsiz kişilik özelliğini geliştirmiş kişileri yönetebilmek için şikayet ettiği konuyla ilgili ne yapmak istediğini sorun. Bu şikayet konusu onu mutsuz mu ediyor? Cevabı evetse kendini bu mutsuzluktan kurtarmak için yapacakları neler olacak duymak isteyin. Emin olun hem karşı tarafa bir farkındalık kazandırmış hem de bu konuda düşünmek zorunda kalacağından, bir müddet kafanızı dinlemiş olursunuz :)


İş yaşamında "motive çalışmak" sürdürülebilir olması zor bir özellik. Bu sebeple; motivasyonunuzu bozan yada bozabilecek kişilerin sizi aşağı çekmesine izin vermeyin. Gününüzün uzun bir bölümünü geçirdiğiniz iş yerinde ne yaşıyorsanız gününüzün kalan kısmına da etki ediyor.


Ne konuşursak bir müddet sonra onu yaşamaya başlıyoruz.

"Söz Büyüdür" unutmayın ;)


Sevgiler.

Ebru Keser Kayrak

13 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page