top of page

XYZ bilinmeyenli denklemler: Kuşaklar

Kuşak çatışması denilen kavram sadece kişilerin arasındaki yaş farkı sebebiyle ortaya çıkan bir durum olmaktan çok öte.


Eski dönemlerde babamızla dedemizin arasında aşırı çatışma yada uyum sorunu yaşanmamasının sebebi eski gençlerin terbiyeli olması değil :)


Teknoloji zamanla yarışır şekilde hızla ilerlediği için her doğan nesil teknolojinin bir üst versiyonuyla tanışarak dünyaya geliyor. Teknolojinin gelişimiyle birlikte de yeni dünya kuralları, beklentileri de hızla değişiyor.


Değişen dünyayı algılama ve ona adapte olma hızımız yeni gelen neslin hızıyla aynı olmadıkça aramızdaki fark açılmaya başlıyor.


E bu yeni nesil hep çocuk olarak kalmadığı için teknolojiye uzak, işlerini manuel yapmaya alışkın eski nesil dediğimiz çalışanlarla yolu iş dünyasında kesişmeye başlıyor. #kuşaklar arası çatışma dediğimiz meşhur krizler de bu noktada ortaya çıkmaya başlıyor.


Y kuşağı diye tabir edilen bu yeni neslin kariyer hedefleri ve motivasyon kanalları, x kuşağı denilen nesilden çok daha farklı. Y kuşağının bir şirkette sadakatle yıllarca çalışması yeterince zorken, X kuşağı denilen eski neslin de bir şirkete #inovatif fikirler sunması zorlaşıyor.NE YAPACAĞIZ PEKİ?


Şirketlerin takım çalışması ve hiyerarşi yönetiminde en çok zorlandığı bu iki farklı kuşak profilinin öncelikle birbirini anlamasını sağmalıyız.


Bir çok yöntem olmakla birlikte en basiti ve dost canlısı olanı iki kuşağın birbirine #mentorluk yapmasına olanak sağlamak.


#Rotasyon yöntemiyle birbirlerinin işlerini bir süreliğine yönetmelerini istemek de diğer yöntemlerden biri olabilir. Böylece eskinin olaylara bakış açısı ve tecrübesini, yeninin pratikliği ve esnekliği ile birleştirebiliriz.


Kurumların da bu değişim hızına hızlıca adapte olup kuşakları birbirine entegre etmeleri gerekiyor. Çünkü 2000'li yıllar ile birlikte doğan z kuşağı dediğimiz bir yaşında akıllı telefon kullanmayı bilen, kendi adına daha doğduğu anda sosyal medya hesapları açılmış olan bir nesil de iş yaşamına girmek için gün sayıyor.


Peki ya sizin kuşak çatışmasını önlemek adına kurumunuzda yaptığınız çalışmalar neler?


4 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page